Skip to content

مقاومت تیرآهن و انواع مختلف آن

مقاومت تیرآهن

تیرآهن یکی از مهمترین ابزار های فولادی در پروژه های عمرانی و ساختمانی به شمار می رود. در ساخت ساختمان ها و سازه ها از انواع مختلف تیر آهن با مقاومت های متنوع استفاده می شود. مقاومت تیرآهن از مهم ترین ویژگی های این سازه ها می باشد که در انواع مختلف آن، متفاوت می باشد و مقاومت تیرآهن با طول عمر آن رابطه مستقیمی دارد. عوامل مختلفی روی مقاومت تیرآهن تاثیر می گذارد که عبارتند از: ابعاد، اندازه، سطح مقطع، استانداردها، جنس آلیاژ و درصد مواد به کار رفته است.

تیرآهن ها ابزار های افقی هستند که در مقابل بارهای عمودی، نیروهای برشی، گشتاور ها مقاومت می کنند. به طور کلی وظیفه اصلی تیرآهن در تمامی سازه ها تحمل بار های مختلف وارد بر سازه می باشد که به دو صورت استاتیکی یعنی ثابت و دینامیکی به معنای متغیر و ناگهانی می باشد. تیرآهن در بخش های مختلف مانند اسکلت ساختمان، پل سازی و انواع سازه های صنعتی و تجاری کاربرد دارد.  انواع مختلفی از تیرآهن مانند تیرآهن 12، تیرآهن 14 و تیرآهن 16 در ساخت و ساز سازه ها و ساختمان ها استفاده می شود.

جهت خرید انواع مختلف تیرآهن خریداران می توانند به سایت تجارت فولاد مراجعه نمایند. در این سایت مقاومت تیرآهن در انواع مختلف آن بررسی شده و خریداران بسته به تیرآهن مورد نیاز خود می توانند اقدام به خرید نمایند. در سایت تجارت فولاد انواع مختلفی از تیرآهن مورد نقد و بررسی قرار گرفته است تا کار خریداران را در انتخاب نوع مناسب این سازه تسهیل بخشد.

مقاومت تیرآهن در انواع مختلف آن

تمامی تیرآهن هایی که در بازار داخلی موجود می باشند صرف نظر از نوع برند، از یک سری استاندارد های جهانی پیروی می کنند. نکته حائز اهمیتی که خریداران باید در هنگام خرید این تیرآهن ها به آن توجه کنند وجود تیرآهن های تقلبی با کیفیت های پایین تر در بازار است. خریداران باید تیرآهنی را خریداری نمایند که مقاومت تیرآهن های مورد استفاده در سازه ها به گونه ای باشد که بتوانند فشار های تنشی و کششی محاسبه شده توسط مهندسین را به خوبی تحمل نماید.

همه تیرآهن ها از دو بخش به نام های بال و جان تولید می شوند که هرچه میزان ضخامت و طول جان و بال در تیر آهن بیشتر باشد به مراتب مقاومت تیرآهن نیز در برابر انواع نیروهای وارد شده بر سازه بیشتر خواهد شد. از طرفی یکی از دیگر از مواردی که روی مقاومت تیرآهن تاثیر مستقیم می گذارد مقدار کربن مورد استفاده در تولید تیرآهن ها می باشد. هرچه میزان کربن به کار رفته در مواد اولیه ساخت تیرآهن بیشتر باشد به ترتیب سختی تیرآهن بیشتر شده و آن تیرآهن از مقاومت بالاتری برخوردار می باشد.

چنانچه تیرآهن خریداری شده با هدف کنترل یک بار متمرکز در سازه تهیه میگردد خریدار باید در هنگام خرید به نوع تیرآهن اهمیت و دقت بیشتری دهد و اقدام به خرید نوعی تیرآهن نماید که از مقاومت بیشتری برخوردار است. هرچه مقاومت یک تیرآهن بیشتر باشد تاثیر مستقیمی روی قیمت نهایی تیرآهن گذاشته و آن تیرآهن با قیمت بالا تری عرضه می شود.

انواع تیرآهن های عرضه شده توسط تجارت فولاد

سایت تجارت فولاد اقدام به عرضه انواع مختلف تیرآهن با سایز های متنوع در مدل های مختلف کرده است. از انواع تیرآهن میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

تیر آهن lPE

با عنوان تیرآهن معمولی شناخته می‌شود و از نظر شکل ظاهری شبیه I انگلیسی دارد. شیوه‌ تولید این نوع تیرآهن ها مطابق با استانداردهای اروپا می باشد که  بال این نوع تیرآهن ها از ضخامت ثابتی برخوردار می باشند، به‌عبارت  دیگر ضخامت بال‌های ابتدایی و انتهایی این نوع تیرآهن ها به صورت یکسان تولید می شود.

 تیرآهن هایی که در ایران و بازار داخلی ساخته می‌شوند و توسط مهندسین ایرانی طراحی شده اند، معمولا بر اساس استاندارد اروپایی تولید می شوند، همین امر سبب شده است تا این نوع تیرآهن بین مشتریان مختلف محبوبیت خاصی داشته باشد و بازار فروش خوبی را برای فروشندگان این نوع تیرآهن فراهم کند.

تیرآهن‌INP

این نوع تیرآهن نیز مانند IPE شبیه I انگلیسی می باشد و ولی این نوع تیرآهن طبق استانداردهای روسیه و چین تولید می‌شود. یکی از تفاوت های بین تیرآهن‌INP با IPE در  ضخامت بال می‌باشد، در INP ضخامت بال با فاصله گرفتن از جان کاهش می‌یابد.  تیرآهن های ذکر شده در بالا هم در داخل کشور تولید میگردند و هم به صورت وارداتی وارد بازار داخل می شود. این دو نوع تیرآهن شباهت زیادی به همدیگر داشته و تنها تفاوت این تیرآهن ها برند و کشور سازنده و ضخامت بال می باشد.

از دیگر انواع تیرآهن میتوان به نوع تیرآهن لانه زنبوری یا به اختصار CPE و تیرآهن هاش و یا بال پهن  یا IPB  اشاره کرد.

آلیاژ های استفاده شده در تولید تیرآهن

یکی از ماده های اصلی تشکیل دهنده تیرآهن فولادی کربن و فلز آهن می‌باشد. برای افزایش مقاومت تیرآهن در انواع مختلف آن از عناصر و آلیاژهای مختلفی با درصد های مختلف در مواد اولیه آن استفاده می‌کنند تا کارایی تیرآهن افزایش یابد.

کربن استفاده شده در مواد اولیه مصالح فولادی

 برای افزایش مقاومت تیرآهن می باشد. اما درصد مصرفی کربن باید بر اساس استانداردها های جهانی  باشد زیرا اگر میزان کربن استفاده شده زیاد و بیش از استاندارد باشد، جوشکاری تیرآهن را با مشکل روبرو می کند. در پروسه تولید تیرآهن از شمش های فولادی و ورق سیاه نیز استفاده میگردد.

استفاده از مواد اولیه مرغوب و درجه یک علاوه بر اینکه روی قیمت نهایی تاثیر مستقیم می گذارد باعث افزایش مقاومت این سازه نیز می گردد. شمش های فولادی به دلیل اینکه از استخراج و تصفیه مستقیم سنگ آهن به دست می آیند معمولا از کیفیت بالایی در بازار برخوردار می باشند.

این شمش ها با انواع مختلفی مانند شمش بیلت، شمش تختال، شمش بلوم در بازار یافت میشود که در ساخت تیرآهن از شمش بلوم استفاده میگردد. کیفیت شمش های بلوم به کیفیت ضایعات ذوب شده در تهیه این شمش ها بستگی دارد که هر چقدر این شمش ها از درجه کیفی بالاتری برخوردار باشد به همان نسبت نیز قیمت تیرآهن با نرخ بالاتر عرضه می شود. علاوه بر مواد اولیه که روی کیفیت تیرآهن تاثیر مستقیم می گذارد عوامل محیطی مانند رطوبت هوا و… نیز روی کیفیت همه تیرآهن ها تاثیر می گذارد.

تولید کنندگان تیرآهن در ایران

 تیرآهن از جمله سازه هایی می باشد که بازار داخلی ایران قادر به تولید و عرضه آن با کیفیت بالا می باشد. از جمله تولید کنندگان داخلی تیرآهن میتوان به کارخانه ذوب آهن،کارخانه آرین فولاد، فولاد ناب تبریزی، فولاد بناب و… اشاره کرد. امروزه ایران توانسته است حجم بالایی از درخواست تیرآهن از سوی بازار های جهانی را تامین نماید. این تولیدکنندگان برای تولید انواع مختلف تیرآهن مانند تیرآهن 12، تیرآهن 14، تیرآهن 16 از مواد مرغوب و درجه یک استفاده می کند که باعث افزایش مقاومت تیرآهن در انواع مختلف آن شده است.

تولیدکنندگان داخلی روزانه حجم بالایی از تیرآهن را تولید می نمایند که خریداران می توانند با خرید های عمده خود از سایت تجارت فولاد از سودآوری عرصه تجارت بهره مند گردند. سایت تجارت فولاد با از بین بردن واسطه ها خریدی بدون واسطه و مستقیم را برای تمامی خریداران عمده و تکی فراهم کرده است.

سایت تجارت فولاد عرضه کننده انواع تیرآهن

یکی از سایت هایی که به فروش آنلاین تیرآهن می پردازد سایت تجارت فولاد می باشد. این سایت با از بین بردن واسطه ها و دلالان انواع مختلف تیرآهن را با نازل ترین و رقابتی ترین قیمت ها در دسترس خریداران عمده و تکی قرار می دهد. افرادی که قصد خرید از سایت تجارت فولاد را دارند میتوانند از طریق همین سایت اقدام به خرید عمده نمایند.

امروزه عرصه تجارت تیرآهن از فروش خوبی برخوردار می باشد که افراد مختلف می توانند با خرید عمده خود موفق به کسب حاشیه سود مناسب از این عرصه گردند. در سایت تجارت فولاد مقاومت تیرآهن در انواع مختلف آن به طور کامل و تخصصی بررسی شده است که کار خریداران عمده را راحت کرده است و این افراد میتوانند با توجه به بازار هدف خود مناسب ترین و سودآور ترین تیرآهن را خریداری نمایند.

امروزه یکی از راه های خریدی که محدودیت های مکانی و زمانی راه های پیشین را از بین برده است خرید های اینترنتی و آنلاین می باشد که خریدار میتواند به صورت غیرحضوری خرید خود را با هر حجم دلخواه انجام دهد. خرید آنلاین باعث صرفه جویی در هزینه های جانبی و وقت خریداران نیز می گردد. 

چنانچه خریداران خواهان اطلاع از دیگر سازه های عرضه شده توسط این سایت هستند میتوانند با فعال کردن اعلان ها در کوتاه ترین زمان ممکن مطلع گردند. چنانچه خرید اینترنتی برای خریداران مقدور نمی باشد میتوانند از راه های ارتباطی دیگری که در همین سایت درج شده است استفاده نمایند و خرید خود را با اطمینان خاطر ثبت کنند.

مقاومت تیرآهن

عوامل موثر بر روی قیمت تیرآهن و نحوه عرضه آن

قیمت تیرآهن نیز مانند دیگر اقلام داخلی همواره در حال نوسان و تغییر می باشد. از عواملی که میتواند روی قیمت تیرآهن تاثیر بگذارد می توان به موارد زیر اشاره کرد. هنگامی که تقاضای تیرآهن از سوی بازار های مختلف در مقایسه با مقدار عرضه شده افزایش یابد،باعث افزایش قیمت نهایی تیرآهن می گردد. عکس این امر نیز صادق می باشد که عرضه بیشتر تیرآهن در مقابل مقدار تقاضای کمتر باعث کاهش قیمت نهایی این سازه ها می گردد.

خریداران میتوانند با افزایش حجم خرید خود از سایت تجارت فولاد قیمت نهایی را تا حد امکان پایین بیاورند.خرید به صورت آنلاین نیز باعث کاهش هزینه های جانبی خریدار شده و در سودآوری هرچه بیشتر این افراد از عرصه تجارت موثر می باشد.

هزینه مواد مورد استفاده در تولید تیرآهن

تیرآهن از مواد مختلفی تولید می شود که دو ماده اصلی آن فلزات قراضه و سنگ آهن می باشد. امروزه به دلیل نوسانات بازار ارزی قیمت اولیه این سازه ها نیز نوسان یافته و ارائه قیمت ثابت را برای تمامی عرضه کنندگان تیرآهن دشوار کرده است. مقاومت تیرآهن در انواع مختلف آن نیز مورد دیگری می باشد که بر روی قیمت نهایی تاثیر می گذارد چنانچه تیرآهن ها از مقاومت بیشتری برخوردار باشند، قیمت بیشتری نیز دارند.

سخن پایانی

به طور کلی می توان گفت که تیر آهن یکی از مهمترین سازه های ساختمانی می باشد که امروزه از آن در صنعت ساختمان سازی استفاده زیادی می شود. استفاده از تیر آهن در صنعت ساختمان سازی مزایای زیادی دارد و به استحکام بنا کمک فراوانی می کند. این محصول از قیمت بسیار مناسبی هم برخوردار است و استفاده از آن کاملا برای مصرف کننده به صرفه خواهد بود.