Skip to content

معرفی کامل ورق برنجی

ورق برنجی

ورق برنجی فلزی زرد رنگ و نزدیک به رنگ زرد طلا می باشد، که این ورقه در برابر لکه و کدر شدن مقاوم می باشد. به لحاظ علمی این ورقه با رطوبت هوا به آرامی واکنش داده و دیرتر اکسید می شود. ورق برنجی در گذشته توسط مخلوط کردن سنگ فلز روی با مس به صورت ذوب شده تولید شده است. 

دمای ذوب این ورق برنجی، بین 900 تا 940 سانتی گراد است، که این فلز در ابعاد نانو تغییرات چشمگیری ایجاد می کند. جهت کنترل سختی و یا نرمی ورق برنجی می توان مقدار مس موجود در ترکیب این آلیاژ برنجی را تغییر داد.

این ورقه به دلیل اینکه از فلزهایی اعم از مس و روی به دست آمده است به نسبت مس و روی چکش خواری بیشتری دارد. فلز مس خاصیت میکروب کشی دارد و گزینه عالی برای ساخت دستگیره درها و دیگر فلزات مورد استفاده در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی به شمار می رود. 

ورق برنجی به دلیل اینکه خاصیت مغناطیسی خیلی کمتری که در مقایسه با دیگر فلزها دارد، به راحتی می تواند هنگام بازیافت جداسازی شود؛ و بازیافت آسانی دارد. چگالی فلز برنج 8.4 گرم بر سانتی متر می باشد که با تغییر در میزان هر یک از فلزهای روی و مس می توان چگالی را تغییر داد.

آلیاژهای برنجی نیز از این ورق ها وجود دارد که علاوه بر فلزهای مس و روی از دیگر فلزاتی مانند قلع، آلومینیوم، سیلیسیوم، منگنز، نیکل، سرب تشکیل شده است که این فلزها استحکام و چکش خواری این ورق برنجی را به طور محسوس و چشمگیری افزایش می دهند. 

همچنین با افزایش 3 درصد درصد سرب در هنگام تولید آلیاژ برنج، می توان استحکام و چکش خواری این آلیاژها را به صورت چشمگیری کاهش داد. چنانچه درصد ترکیب فلزاتی مانند فلز منگنز، آهن، قلع در تولید آلیاژ برنج، افزایش یابد رنگ این ورقه ها از برنج زرد به برنز منگنز تغییر می کند.

ورق برنجی تولید شده از مس و روی

ورق های برنجی با استفاده از درصد کمتر روی به نسبت درصد فلز تولید می باشد که به آسانی می توانند تحت جوشکاری، سرد کاری و لحیم قرار گیرند. کارگاه های تولید ورق برنجی جهت افزایش استحکام و مقاومت این ورقه ها در برابر خوردگی درصد مس موجود در ترکیب را افزایش می دهند. 

این ورقه ها به دلیل ویژگی های خاص و متمایز کننده ای اعم از هدایت جریان الکتریکی و انتقال حرارت که دارند؛ اغلب در مراکز صنعتی مانند صنایع برقی، صنایع الکترونیک و همچنین ساختمان سازی کاربرد ویژه ای دارند. به دلیل خصوصیت و ویژگی های این ورق های برنجی که در نورد گرم تهیه می شود، اغلب در مصارفی به کار می روند که قیمت و صرفه اقتصادی نسبت به ظاهر کار در اولویت باشد.

این ورق ها در آمار خرید و فروش ورق آهن سهم کمتری را به خود اختصاص داده اند. ورق هایی که در نورد گرم تهیه می شوند کاربردهایی اعم از موارد زیر دارند. در ساختمان سازی، ساخت لوله های فلزی، ریل و قطعات راه آهن، درب و قفسه ها، تجهیزات پزشکی، بدنه خودروها و… کاربرد دارند. نوع دیگری از ورق ها موجود می باشد که در نورد سرد تهیه شده اند. 

این نوع ورق ها به دلیل انعطاف پذیری، طول عمر، دوام و دقت بیشتری که به نسبت ورق های تهیه شده در نورد گرم دارند، در ساخت محصولات ظریف تر که مستلزم رعایت زیبایی و ظرافت هستند بیشتر کاربرد دارد. این ورق ها نیز مانند ورق های نورد گرم کاربردهایی دارند که در زیر به برخی از این کاربردها اشاره شده است. 

در صنایع تولید لوازم خانگی مانند فر، اجاق گاز، یخچال، روکش و لوله های ساختمانی، تابلوها و سینی ها در صنعت برق، الکترونیک، کامپیوتر و… کاربرد دارند. نوع دیگری از ورق های صنعتی مانند ورق آلومینیومی، ورق فولادی نیز در بازار موجود می باشد.

انواع آلیاژهای برنجی

ورق های برنج انواع مختلفی آلیاژ دارد که درصد ترکیب فلزها در این آلیاژها متفاوت می باشد.

برنج دریا سالار: از 30 درصد روی همراه با 1 درصد قلع و 69 درصد مس درست شده است.

برنج آلفا: نوعی دیگر از آلیاژها بوده و با کمتر از 35 درصد روی تهیه می گردد که مناسب برای کارهای با فشار بالا می باشد.

برنج بتا: شامل 45 تا 50 درصد روی می باشد که این نوع آلیاژ سختی و مقاومت بیشتری در مقابل فشار، گرما و ضربه دارد.

برنج آلفا-بتا: شامل 35 تا 45 درصد روی بوده و مناسب برای کارهایی است که گرمای بالا در این حرفه ها مورد نیاز می باشد.

برنج آلومینیومی: این نوع برنج شامل فلز آلومینیوم می باشد که به دلیل مقاومت بالا بر برابر خوردگی در ساخت سکه های اروپایی کاربرد دارد.

برنج آرسنیکی: این نوع برنج علاوه بر آلومینیوم، آرسنیک نیز دارد مناسب برای ساخت دیگ های بخار می باشد.

برنج فشنگی: این نوع برنج شامل 30 درصد روی می باشد.

برنج معمولی: برنج های معمولی شامل 37 درصد روی می باشند که به دلیل ارزان بودن و قیمت مقرون به صرفه مناسب برای کارهای بدون گرما می باشند.

برنج عالی: این نوع برنج شامل 35 درصد روی با 65 درصد مس می باشد که به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارد مناسب برای ساخت فنر و پیچ ها می باشد.

برنج سربی: این برنج همان برنج آلفا-بتا می باشد ولی در ساخت این برنج مقداری سرب نیز به کار رفته است.

برنج پست: این برنج شامل 30 درصد روی می باشد که رنگی شبیه رنگ زرد طلا دارد.

برنج دریایی: این نوع برنج شباهت زیادی به برنج دریاسالار دارد و شامل 40 درصد روی با 1 درصد قطع می باشد.

برنج سفید: این نوع برنج بیش از 50 درصد روی درست شده است و به علت درصد بالای روی شکننده بوده و چکش خواری کمی دارد.

برنج طلایی: برنج طلایی نرم ترین فلز برنج به حساب می آید که با 95 درصد مس و 5 درصد روی تهیه می گردد.

از این نوع برنج در ساخت مهمات جنگی استفاده می شود.

برنج های بالا هر کدام به دلیل درصد متفاوت فلزات مورد استفاده در ساخت و تهیه این نوع برنج ها رنگ های به خصوص خود را دارند.

ورق برنجی

فروش آنلاین ورق برنجی

ورق برنجی و آلیاژ برنجی هم در در داخل ایران، توسط تولیدکنندگان حرفه ای داخلی تولید می شود و هم به صورت وارداتی، وارد بازار داخلی می شود. به دلیل اختلاف قیمت برنج های داخلی و وارداتی در برخی صنایع بیشتر از برنج های داخلی و در برخی دیگر از صنایع، بیشتر از برنج های وارداتی استفاده می شود. 

قیمت ورقه های برنجی بر اساس برند و کشور تولیدی متفاوت می باشد. در بازارهای داخلی علاوه بر برنج های اصل، برنج های تقلبی و با کیفیت پایین نیز وجود دارد که خریداران باید هنگام خرید ورق برنجی دقت نمایند. این ورق های تقلبی نیز با قیمت های مشابه با قیمت ورق های اصلی به فروش می رسند که تشخیص را برای افرادی که در این عرصه حرفه ای نیستند سخت کرده است.

چنانچه این افراد از مراکز معتبر خرید ننمایند، ممکن است هزینه سنگینی را برای ورق ها و آلیاژهای بی کیفیت که کاربرد چندانی نیز ندارند صرف نمایند. امروزه مراکز متعددی در داخل کشور به فروش ورق های برنجی مشغول هستند. 

یکی از این مراکز که تجربه کاری بالایی در این عرصه دارد و از آغاز فعالیت خود جز موفق ترین مراکز به شمار می رود؛ سایت تجارت فولاد می باشد. تجارت فولاد سالهای زیادی است که به فروش انواع ورق های برنجی مشغول می باشد و از آغاز فعالیت خود موفق به کسب اعتماد و رضایت بسیاری از خریداران شده است.

این شرکت اقدام به راه اندازی سایت جهت دسترسی آسان تر خریداران خود به محصولات عرضه شده کرده است. سایت تجارت فولاد، کمبود و یا محدودیت های راه های پیشین را از بین برده است و خریداران در هر کجای دنیا که باشد و در هر زمان که بخواهند می توانند سفارش و خرید خود را از این سایت انجام دهند. 

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی محدودیت های زمانی و مکانی از بین رفته است و علاوه بر موارد بالا، خرید آنلاین از سایت تجارت فولاد باعث صرفه جویی در وقت و هزینه های جانبی این افراد می گردد .

صادرات ورق برنجی و انواع آلیاژ برنج

امروزه صادرات و واردات ورق های برنجی یکی از بازارهای زود بازده و سودآور در داخل ایران می باشد. سایت تجارت فولاد یکی از بزرگترین تامین کنندگان ورق برنجی در کشور می باشد که آمادگی لازم را برای همکاری در هر زمان دارد. نمونه های داخلی به دلیل اینکه قیمت های پایین تر و کیفیت های مشابه نمونه های خارجی را دارند یکی از محصولات پر تقاضا در کشورهای همسایه به شمار می رود. 

چنانچه شما نیز از آن دسته افرادی هستید که می خواهید از عرصه تجارت سودآوری مناسبی داشته باشید سایت تجارت فولاد فرصت های بی نظیری را برای شما فراهم کرده است. شما می توانید خرید خود را به صورت آنلاین و غیر حضوری از این سایت انجام دهید. در این سایت راه های ارتباطی متعددی با شرکت تجارت فولاد قرار داده شده است خریداران می توانند به دلخواه خود یکی را انتخاب و با تجارت فولاد ارتباط برقرار نمایند.

نرخ قیمت آلیاژهای برنج

امروزه به دلیل نوسانات ارزی و دلار در کشور ارائه قیمت ثابت را برای تمامی عرضه کنندگان کاری دشوار و سخت حساب می شود. قیمت های ورق برنجی و آلیاژ برنجی بسته به درصد مواد به کار رفته، برند، کشور سازنده، سختی و چکش خواری، مقاومت، عرض این ورق ها و … متغیر می باشد، که خریداران می توانند جهت استعلام قیمت روز ورق های برنجی و آلیاژهای این ورق ها با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایند. 

سایت تجارت فولاد علاوه بر شماره های تماس، آدرس شبکه های اجتماعی را نیز در دسترس خریداران قرار داده است که این شبکه های اجتماعی توسط افراد متخصص اداره می شوند. خریداران می توانند از طریق شبکه های اجتماعی نیز اقدام به استعلام قیمت روز آلیاژ برنجی و ورق برنجی مورد نظر و مورد نیاز خود کنند و همچنین می توانند لیست قیمت را از این افراد جویا شوند. 

قیمت ارائه شده توسط تجارت فولاد به صورت رقابتی و مقرون به صرفه می باشند که خریداران می توانند با مقایسه قیمت های تجارت فولاد با دیگر شرکت های عرضه کننده در جریان صحت این امر قرار گیرند.

ورق برنجی

صادرات ورق برنجی به کشورهای همسایه

امروزه تاجران زیادی وجود دارد که ورق های برنجی را با قیمت های ارزان تر به صورت عمده خریداری کرده و در کشورهای همسایه به فروش می رسانند و از طریق این راه موفق به کسب حاشیه سود مناسب می گردند. 

امروزه صادرات یکی از شغل های سودآور می باشد زیرا بازار پر فروشی برای ورقه های برنجی و انواع مختلف آلیاژ این ورقه ها در کشورهای همسایه وجود دارد. چنانچه شما نیز قصد خرید عمده ورق برنجی و آلیاژهای برنجی را دارید و می خواهید از عرصه صادرات سود خوبی را کسب نمایید می توانید اقلام خود را به صورت آنلاین از سایت تجارت فولاد تهیه نمایید. 

سخن پایانی

خریداران می توانند با افزایش حجم خرید عمده خود از سایت تجارت فولاد، قیمت نهایی را تا حد امکان پایین بیاورند و با صرف هزینه کم، کالاهای نسبتاً زیادی را تهیه نمایند. 

با افزایش حجم خرید و معامله خود این افراد می توانند هزینه های باروری را بر روی قیمت نهایی سرشکن نمایند. جهت ارتباط با شرکت تجارت فولاد می توانید با شماره های درج شده زیر تماس حاصل نمایید.