Skip to content

انواع روشهای پلیسه گیری

پلیسه گیری

 برای تولید قطعات فلز از مواد اولیه فعالیت های بسیاری انجام می گردد، تا قطعه دلخواه با ابعاد و سایز مورد نیاز قابل استفاده گردد. تولید قطعات از مراحل و فرایند های بسیاری تشکیل شده است. یکی از این فرایندها پلیسه گیری می باشد. ساخت قطعات فولادی و فلزی بر اساس نوع مصرف باید بر اساس ابعاد و اشکال مختلف که بر اساس استانداردها تعیین می شود، تولید گردد. 

هر کدام از این قطعات دارای خصوصیات فنی و مکانیکی خاصی می باشند. پلیسه گیری یکی از بحث های مهم در صنعت فلزات و آلیاژها می باشد، که یک صنعتگر هنگامی که روی شکل دهی فلزات و یا برش انواع مختلف فلز و آلیاژ کار می کند. این اعمال می تواند سبب ایجاد سطح ناهموار یا به اصطلاح پلیسه گردد.

از گذشته تا الان پلیسه گیری عملی رایج در بین صنعتگران بوده که توسط روش هایی که زمان بر می بود انجام می شد. امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و صنعت کار پلیسه گیری در کوتاه ترین زمان ممکن توسط دستگاه های مختلفی که طراحی و تولید شده اند انجام می گردد.

 صنعتگران برای اینکه بتوانند عمل پلیسه گیری را به درستی انجام دهند، می بایست به روش های مختلف پلیسه گیری تسلط کامل داشته باشند و همچنین از نحوه استفاده دستگاه های مختلف پلیسه گیری آگاه باشند. پلیسه گیری علاوه بر اصلاح سطح ناهموار می تواند با هدف هایی نظیر ارتقای کیفیت محصول و یا زیبایی و ظرافت قطعه انجام گیرد که هر کدام از این راه ها نیازمند تخصص و دانش به خصوص خود می باشند.

امروزه پلیسه گیری با روش های متعدد و متنوعی صورت می گیرد که هر کدام بسته به جنس، اندازه، ترکیبات ظاهری، مقاطع فولادی و… متفاوت می باشد. برای اطلاع از انواع روش های پلیسه گیری و روش کاری هر کدام و کسب اطلاعات درباره هر یک از این روش ها ادامه این متن را مطالعه فرمایید.

انواع روش های پلیسه گیری و پرداختکاری

پلیسه گیری و پرداختکاری انواع مختلفی دارند، که به ترتیب هر کدام را نوشته و توضیحات مختصری درباره هر یک از این روش ها در ادامه درج شده است. پلیسه گیری در شکل امروزی خود به صورت 5 روش مختلف صورت می گیرد که عبارتند از:

روش ارتعاشی: در روش ارتعاشی با استفاده از یک ارتعاش شما ذرات ناهموار روی سطح فلز را از بین می برید. در این تکنیک در واقع قطعاتی که به صورت دست نخورده ریخته گری شده اند، داخل یک مخزن ریخته می شوند. سپس با استفاده از نیروهای مکانیکی مخزن برای ایجاد ارتعاش تکان می خورند. پس از ایجاد ارتعاش به مرور لبه های صیقل نخورده قطعات صیقل خورده و صاف می شوند و ذرات اضافه این قطعات از بین می رود.

پلیسه گیری با ذرات ساینده: روش دیگر پلیسه گیری که در ادامه ذکر شده است، حالت ساینده و یا استفاده از ذرات ساینده می باشد. در این روش امکان استفاده از یک یا چند سیستم هیدرولیک که دو سیلندر و پیستونی دارد، امکان پذیر می باشد. 

پلیسه گیری با استفاده از ذرات ساینده این امکان را به شما می دهد، تا بتوانید در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی از قطعات فلزات مختلف را سایش و صیقل دهید. علاوه بر این که اساس کار پلیسه گیری با ذرات ساینده بر مبنای ورود قطعات فلزی با دستگاه و فشار پیستون روی مواد روغنی و ذرات ساینده است. 

در نهایت عملیات صیقل دادن انجام شده و سیلندر دوم مبدأ جدید قطعات خواهد بود. همین طور این عمل دوباره توسط سیلندر دوم تکرار شده و در نهایت سطح صاف و بدون ناهمواری به وجود می آید. تشخیص میزان صافی با اپراتور دستگاه می باشد.

پلیسه گیری با دستگاه های الکتروشیمیایی: از دستگاه های دیگری که در پلیسه گیری کاربرد دارد، می توان به دستگاه های الکتروشیمیایی اشاره کرد. در این روش برای سطوح با اشکال و منحنی های ناهمگون و همچنین اشکال پیچیده جهت صیقل دادن انجام می شود. 

همچنین این روش را می توان به صورت مستقیم و با استفاده از ابزاری انجام داد. نکته حائز اهمیت در این روش بدین صورت می باشد، که سر ابزار دقیقاً باید مثل سطح پلیسه باشد. سپس ابزار و قطعه مورد نظر را به دو سر قطب های الکتریکی متصل کرده و از الکترولیت عبور داده می شوند.

صیقل کاری با صیقل مغناطیسی: در این روش نیز از یک نیروی قوی مغناطیسی خارجی استفاده می شود و قطعاتی که جنس غیر آهنی دارند، را اغلب با این روش پلیسه گیری می کنند. پلیسه گیری قطعاتی نظیر تیتانیوم، طلا، نیکل و پلیسه گیری قطعات پلاستیکی سخت را می توان به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن با این تکنیک انجام داد. 

اما اصول این کار بدین صورت است که برخورد مکانیکی انجام نمی شود و یک میدان مغناطیسی ایجاد شده موجب صیقل دادن قطعات می گردد. 

علاوه بر موارد بالا صنعتگران با استفاده از این دستگاه صیقل مغناطیسی می توانند با سرعت بالاتری کار صیقل کاری را به پایان برسانند. این کار حتی قابل استفاده برای زرگران برای کارهایی مانند انگشتر، طلای گران بها و… می باشد. در این روش پودرهای صیقل کاری پراکنده نمی شود که این مورد در کار طلاسازی و فلزات خاص اهمیت چشم گیری دارد.

پلیسه گیری به روش چرخشی

دستگاه صیقل به روش چرخشی متشکل از یک لوله که در داخل یک نظام فرز افقی قرار گرفته است تشکیل می شود. یک فیکسچر از جنس تفلون که داخل آن چهار عدد آهنربا قرار داده شده و دور لوله فولاد پیچیده می شود تا عملیات چرخشی به صورت کامل انجام گردد، پودری که حاوی ذرات ساینده مغناطیسی می باشد.

این ذرات درون لوله این دستگاه ریخته می شود که این پودر با حرکت درون لوله و برخورد کردن با قطعه فولادی موجب پلیسه گیری سطح قطعات موجود در درون دستگاه می شوند. 

توجه داشته باشید که در این روش برای جلوگیری از پراکنده شدن پودر داخل لوله یک میدان مغناطیسی در داخل دستگاه ایجاد می شود، که ناشی از چرخش نظام ها می باشد.

هر کدام از روش های ذکر شده در متن بالا خصوصیات و معایب خود را دارند، که خریداران می توانند بسته به هدف خود مناسب ترین دستگاه را خریداری نمایند. این افراد جهت اطلاع بیش از بیش این محصولات می توانند با شماره های درج شده در سایت تجارت فولاد تماس گرفته و با کارشناسان این شرکت ارتباط برقرار کنند.

کارشناسان شرکت تجارت فولاد همواره آمادگی کامل در جهت پاسخ دهی به سوالات مشتریان را در مورد پرداختکاری و دیگر موارد اشاره شده در این مقاله را دارا می باشند.

پلیسه گیری

اهمیت استفاده از پلیسه گیرها در صنایع مختلف

با توجه به توضیحات مطرح شده وجود پلیسه گیرها در صنایع مختلف امری ضروری به حساب می آید. اما همواره پلیسه گیرها مفید نبوده و در بسیاری مواقع این دستگاه های پلیسه گیر سبب به وجود آمدن مشکلات متعدد و مختلف و همچنین سبب آسیب زدن به اجزای یک سیستم می گردند. 

برای مثال در دستگاه هایی که از حساسیت بالایی برخوردار می باشند، جدا شدن پلیسه گیرها از داخل لوله و ورود این قطعات به داخل دستگاه آسیب های جدی و جبران ناپذیری را به برخی از قطعات داخل دستگاه وارد می کند. این قطعات باعث خراشیدگی سطوح حساس داخلی می گردند.

 بدین ترتیب استفاده از ابزارها و دستگاه های پلیسه گیر شاید کاری ساده و کارآمد باشد که نقش مهمی را در انواع کارگاه های تولیدی ایفا می کند. ولی این دستگاه ها باید با دقت بالایی استفاده و نگهداری گردند؛ که استفاده صحیح می تواند در دوام و ماندگاری دستگاه نقش مهمی را ایفا کند.

چنانچه این نوع دستگاه ها خراب شوند، خریداران باید از طریق مهندسین و متخصصین این دستگاه ها اقدام به تعمیر این پلیسه گیرها نمایند. زیرا علاوه بر هزینه بر بودن تعمیر و تعویض قطعات چنانچه به صورت اصولی این دستگاه ها تعمیر نگردند، دوباره خراب شده و امکان آسیب دیدن بیشتر قطعات داخلی وجود دارد.

صادرات انواع پلیسه گیر های داخلی

انواع دستگاه های پلیسه گیر در داخل ایران روزانه با حجم بالا تولید می گردد که این دستگاه ها در مقایسه با نمونه های خارجی از قیمت مقرون به صرفه و با کیفیت یکسان برخوردار می باشند. 

خریدارانی که قصد خرید عمده این دستگاه ها را دارند، می توانند از طریق همین سایت اقدام نمایند. چنانچه حجم خرید خود را افزایش دهند، علاوه بر بهره مندی از تخفیفات فروش سایت تجارت فولاد می توانند؛ هزینه های باروری و بارگیری را روی هزینه کل و نهایی سرشکن نمایند.

خریدارانی که خریدهای عمده خود را از سایت تجارت فولاد انجام می دهند، اغلب با هدف صادرات این اقلام به کشورهای همسایه دست به خرید عمده می زنند. زیرا امروزه یکی از شغل های سود آور در داخل ایران صادرات اقوام مختلف ایرانی به کشورهای همسایه می باشد. 

یکی از این اقلام انواع دستگاه پلیسه گیر است، که در کشورهایی نظیر ترکیه، ارمنستان، عراق، پاکستان، افغانستان بازار فروش خوبی را برای تمامی خریداران خود فراهم کرده است. این افراد با خریدهای عمده خود از سایت تجارت فولاد علاوه بر بهره مندی و سودآوری از معامله انجام شده موفق به کسب حاشیه سود مناسب از بازار این کشورها نیز می شوند.

پلیسه گیری

خرید آنلاین از سایت تجارت فولاد

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی راه های متعددی در اختیار خریداران و فروشندگان قرار گرفته است که یکی از این راه ها خرید آنلاین می باشد. شرکت تجارت فولاد جهت دسترسی و صرفه جویی در هزینه های جانبی و وقت فروشنده خود اقدام به راه اندازی سایت اینترنتی کرده است که خریداران می توانند با جستجو در این سایت از اقلام مختلف عرضه شده همچون انواع لوله مثل لوله درزدار، انواع اسلب، انواع ورق و انواع پروفیل مانند پروفیل ساختمانی توسط این سایت مطلع گردند. 

خریدارانی که قصد خرید عمده و سودآوری از عرصه صادرات و تجارت را دارند می توانند خرید خود را به صورت غیر حضوری و بدون مشکلات روش های پیشین و قدیمی اعم از محدودیت های مکانی و محدودیت های زمانی با حجم های دلخواه سفارش دهند. 

سفارش این افراد در کوتاه ترین زمان ممکن توسط سایت تجارت فولاد آماده تحویل خواهد شد. امروزه به دلیل نوسانات بازار ارزی و قیمت دلار ارائه قیمت مشخص برای اقلام موجود در سایت را برای شرکت تجارت فولاد سخت کرده است که خریداران می توانند با تماس از طریق شماره های زیر لیست قیمت و یا قیمت کالاهای مورد نیاز خود را از کارشناسان فروش جویا شوند. 

سایت تجارت فولاد فرصتی عالی برای تمامی خریداران عمده فراهم کرده است. چنانچه این افراد خرید خود را حضوری انجام دهند می توانند با صرف هزینه کمتر مقدار کالای مورد نیاز خود را به آسانی خرید نمایند.