ورق استیل 304

ورق استیل 304 ضخامت 10 میلیمتر

نمایش دادن همه 6 نتیجه

راهنمای لحظه ای، استعلام قیمت و خرید محصول

برای دریافت قیمت و کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصول مورد نظر لطفا با شماره تلفن های 02166675449 و 02166672083 تماس حاصل نمایید؛ متخصصین فنی ما راهنمایی لازم برای انتخاب و خرید را در اختیار شما قرار خواهند داد.

ورق استیل 304 ضخامت 10 میلیمتر

راهنمای لحظه ای، استعلام قیمت و خرید محصول

برای دریافت قیمت و کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصول مورد نظر لطفا با شماره تلفن های 02166675449 و 02166672083 تماس حاصل نمایید؛ متخصصین فنی ما راهنمایی لازم برای انتخاب و خرید را در اختیار شما قرار خواهند داد.

درباره ورق استیل ۳۰۴

خیلی از افراد ورق استیل 304 را با نام استیل نگیر نیز می شناسند و دلیل نام گذاری این محصول با این نام، به خاطر داشتن ویژگی خواص غیر مغناطیسی آن است. استنلس استیل به دلیل مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی در صنایع مختلف کاربرد گسترده دارد. استیل به فرم‌های متعدد مانند ورق، صفحه، لوله، میلگرد، کویل، اتصالات و نوار در بازار موجود است. 

ورق استیل یک ورق از این نوع فلز است که به صورت مستطیلی و مربعی است که برای مصارف مختلف استفاده می‌شود. یکی از ورق‌های استیل پرکاربرد ورق استیل 304L و 304 است. این ورق در دسته فولادهای آستنیتی (فولادهای ضدزنگ آستنیتی در سری فولادهای دسته 300 و بر پایه نیکل ) قرار گرفته‌اند و قابلیت کشیدگی (ازدیاد طول) عمیق بدون گسیختگی از ویژگی‌های ورق استیل 304 می‌باشد. 

در نظر داشته باشید که این نوع محصول، از کربن 30 درصدی تشکیل شده که در حین جوشکاری با این نوع ورق ها، نقطه جوش به حداقل می رسد تا عملکرد جوشکاری به خوبی صورت بگیرد. از این روی در معماری، صنعت، حمل و نقل و ساخت ابزارآلات آشپزخانه کاربرد دارد. 

از طرفی ورق استیل 304، به دلیل داشتن مواد خالص نیکل، به راحتی با محیط اطراف سازگاری پیدا می‌کند و در حین پخت، خواص مغناطیسی به خود می گیرد. لازم به ذکر است که این محصول در برابر اکسیداسیون از خود مقاومت نشان می دهد و می تواند دمای حرارت، 1120 درجه سانتی گراد را تحمل کند. 

مشخصات فنی ورق استیل 304

ورق زنگ نزن 304 که در بین استانداردهای 18.8 فولادهای ضدزنگ قرار می‌گیرد. ورق استنلس استیل 304 دارای انواع ورق‌های استیل براق و مات،‌ استیل بگیر و نگیر و سایر محصولات این نوع ورق است. علت نامگذاری این ورق به صورت بگیر و نگیر به علت وجود خاصیت آهنربایی در ورق‌های استیل بگیر می‌باشد، البته ورق استیل 304 در بین استیل‌های نگیر قرار می‌گیرد و ورق‌های دسته 400 از نوع استیل بگیر هستند. بین ورق‌های استیل بگیر و نگیر ورق‌های استیل نگیر کاربرد بیشتری و همچنین قیمت بالاتری نیز دارند. 

یکی از ویژگی‌های مهم در ورق‌های استیل وجود سطح صاف، صیقلی و براق به همراه خاصیت ضد زنگ و وجود درصد کمی کربن در این محصول است که باعث می‌شود تا به راحت فرم بگیرد، در نتیجه این فولاد ضد زنگ در صنایع گسترده‌ای چون صنایع دارویی، هواپیماسازی، پتروشیمی، خودروسازی، صنایع غذایی، تجهیزات آزمایشگاهی، معماری و… کاربرد گسترده دارد. 

مشخصات فنی ورق استیل براساس استانداردهای معین که با توجه به ترکیبات شیمیایی عناصر مختلف به دست می‌آید که این استانداردها شامل استاندارد ASTM A240، ASTM A666 و AMS 5513/ AMS 5511 هستند. 

ترکیبات شیمیایی و استاندارد ورق استیل 304

استاندارد ASTM A240 توسط انجمن تست مواد کشور آمریکا تهیه و تنظیم گردیده است و فاکتور اصلی در این استاندارد مقاومت به خوردگی و حرارت است که باعث می‌شود در شکل‌های مختلف ورق، میلگرد و نواری موجود باشند. 

در پایین جدول ترکیب شیمیایی ورق استیل 304 با استاندارد ASTM A240 آورده شده است: 

عنصر آلیاژی ارزش
سیلیسیوم 0.75
کربن 0.08
کروم بین 18 تا 20 
گوگرد 0.03
فسفر 0.04
منگنز 2
نیکل بین 8 تا 12
نیتروژن  0.1 

ورق استیل 304 با استاندارد ASTM A666 بر اساس حرارت‌دهی و روش سرد شدن فولادهای آستنیتی تهیه و تنظیم شده و رعایت میزان ترکیبات شیمیایی خاص در این نوع استاندارد خیلی مهم است و همچنین این فولادها به صورت میلگرد، نوار و ورق در بازار موجود هستند. 

جدول ترکیبات شیمیایی ورق استیل 304 با استاندارد ASTM A666:

عنصر آلیاژی ارزش
سیلیسیوم 0.75
کربن 0.08
کروم بین 18 تا 20
گوگرد 0.03
فسفر 0.05
منگنز 2
نیکل بین 8 تا 10.5

استاندارد AMS 5513/ AMS 5511 این دو استاندارد توسط انجمن مهندسان خودروساز تهیه شده است و شامل اطلاعات جامع در مورد دستورالعمل‌های کاربردی از آلیاژ در صنعت هوا و فضا می‌باشد. در این استاندارد AMS 5513 برای ورق استیل 304 بوده و استاندارد AMS 5511 برای ورق استیل 304L به کار می‌رود. 

در جدول پایین استاندارد AMS 5513 برای ورق استیل 304 آورده شده است:

عنصر آلیاژی ارزش
سیلیسیم 1
کربن 0.08
کروم بین 18 تا 20
گوگرد 0.03
فسفر 0.04
منگنز 2
نیکل بین 8 تا 10.5
نیتروژن 0.1

مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون در ورق استیل نگیر

ورق استیل نگیر 304 به دلیل وجود عنصر کروم در برابر خوردگی مقاومت متوسطی دارد و امکان دوام آوردن در محیط‌های اکسید شده مانند اسید نیتریک رقیق شده را دارد. علاوه براین وجود عنصر نیکل نیز باعث مقاومت در محیط‌هایی با احیای متوسط می‌شود. در ضمن نرخ خوردگی در استیل 304L به نسبت ورق استیل 304 پایین‌تر است. 

در اکثر موارد ورق استیل 304L و 304 در برابر خوردگی واکنش مشابهی دارند، البته توصیه می‌شود در محیط‌های به شدت خورنده از ورق استیل 304L استفاده شود چون محیط‌های به شدت خورنده باعث خوردگی بین دانه‌ای در نقاط جوش و مناطق متاثر از حرارت می‌شود و پایین بودن مقدار عنصر کربن در 304L باعث مقاومت خوردگی بین ‌دانه‌ای می‌شود.

یکی از مواردی که ورق‌های استیل 304 و 304L در برابر آن حساس هستند، خوردگی تنشی است، که عامل اصلی در این مورد وجود مقدار پایین عنصر نیکل می‌باشد. در نتیجه به علت وجود یون هالید و دمای بالاتر از 49 درجه سانتیگراد شرایط ایجاد خوردگی تنشی در ورق استیل به وجود می‌آید. سطح تنش‌های به وجود آمده در آلیاژ با استفاده از عملیات حرارتی آنیل و یا تنش‌زدایی کاهش پیدا می‌کند اما باز هم توصیه کارشناسان استفاده از ورق استیل 304L در این شرایط است که مقاومت بالاتری نسبت به خوردگی تنشی دارد. 

از نظر اکسیداسیون واکنش ورق استیل 304L و 304 تقریبا مشابه است و حرارت مداوم را تا 899 درجه سانتیگراد تحمل می‌کنند. 

فرایند جوشکاری در استیل 304

ورق استیل 304 یکی از جوش‌پذیرترین فولادهای آلیاژی موجود است و با تمام روشهای موجود امکان جوشکاری را دارد. از نکات مهم در جوشکاری ورق استیل حفظ مقاومت به خوردگی و جلوگیری از ایجاد ترک است، که برای حفظ این حالت استفاده از عنصر کربن در مقادیر پایین ضروری است و در نتیجه ورق استیل 304L در چنین شرایطی بهتر عمل می‌کند.

 در ضمن در صورت استفاده از آلیاژ با کربن استاندارد، آنیل کردن (تغییر خواص کامل ماده مانند سختی و شکل‌پذیری) منجر به حل شدن کاربید کروم می‌شود و در نتیجه مقاومت به خوردگی آلیاژ بازیابی می‌گردد. در نهایت برای جلوگیری از ترک جوشکاری پس از جوش ورق استیل 304L و 304 با مقدار کمی فریت منجمد می‌شود تا مقدار حساسیت به ترک به حداقل میزان آن کاهش یابد. 

عملیات حرارتی در ورق استیل 304

فولادهای ضدزنگ با عملیات حرارتی سخت نمی‌شوند و برای خنثی کردن اثرات شکل‌دهی سرد با حل کردن رسوب کاربید کروم از عملیات حرارتی استفاده می‌شود. بهترین روش برای اینکار آنیل محلول است که در دمای بین 1010 تا 1120 در کوتاهترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. انواع مختلف ورق استیل 304 با ضخامت کم در هوا امکان سرد شدن دارند اما در ورق‌های ضخیم فرایند سرد شدن با آب انجام می‌شود تا از قرارگیری آلیاژ در معرض ناحیه رسوب کاربید ممانعت کنند. 

شکل‌پذیری ورق استیل 304

فولادهای ضدزنگ آستنیتی چون ورق استیل 304L و 304 دارای خواص کششی عالی هستند و به علت وجود استحکام تسلیمی پایین و کشیدگی (ازدیاد طول) زیاد میتوان این آلیاژها را به اشکالی با جزییات و پیچیده درآورد. اما نباید این موضوع فراموش شود که این ورق‌ها خیلی سریع سخت می‌شوند

خواص مکانیکی ورق استیل 304

ویژگی‌های مکانیکی ورق استیل 304 شامل مقاومت کششی بین 540 تا 750 مگاپاسکال، تنش تسلیمی 230 مگاپاسکال و دارای حداقل 45% کشیدگی است. 

ورق استیل 304

انواع ورق استیل 304

ورق استیل 304 براساس سطح خود به سه گروه مختلف ورق استیل براق، مات و خشدار تقسیم می‌شود: 

 • ورق استیل 304 براق

این ورق جز ورق‌های استیل پرکاربرد است و در صنایعی که ظاهر ورق مهم است به کار می‌رود، جهت به دست آوردن سطح براق سطح ورق پولیش کاری می‌شود تا ورق براق گردد. 

 • ورق استیل 304 مات

این ورق نسبت به ورق براق قیمت کمتری دارد و کاربرد اصلی آن زمانی است که استحکام و مقاومت ورق در برابر خوردگی مهم بوده و ظاهر ورق اهمیتی ندارد. 

 • ورق استیل خشدار

برای ایجاد این ورق با استفاده از دستگاه سنگ‌زنی در جهات مشخص و ثابت روی ورق خش می‌زنند. شیارها مانع از دیده شدن آلودگی‌ها و چربی‌ها می‌شود و در ساعت‌سازی و ساخت جواهرآلات کاربرد دارد. 

کاربرد ورق استیل 304

این نوع ورق ها کاربردهای زیادی در صنعت و مکان های دیگر دارند ولی در ادامه این بحث به چند کاربرد اساسی و مهم آن می پردازیم:

 • در دکوراسیون داخلی خانه بسیار کاربرد دارند.
 • در ساخت تجهیزات فرآوری مواد غذایی و لبنیات به کار می‌رود.
 • در ساخت صندلی، لوازم موجود در آشپزخانه چون سینک ظرف‌شویی، فریزر و  قاشق و چنگال استفاده می‌شود.
 • در ساخت نرده و حفاظ ساختمان‌ها به کار می‌رود.
 • برای ذخیره و حمل و نقل مواد شیمیایی کاربرد دارد. 
 • در ایجاد میدان‌های حرارتی و تولید اتصال‌دهنده‌ها و همچنین تولید فنر و پیچ به کار می‌رود. 
 • ورق استیل 304 همچنین در افزایش مقاومت ساختمان در برابر آب و آتش نیز به کار می‌آید. 
 • ورق استنلس استیل در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت هم به مقدار زیاد استفاده می‌شود. 
 • ورق استیل 304 در معادن سنگ آهن و سایر کانی‌ها نیز به کار می‌رود. 
 • در صنایع مختلف از جمله صنایع شیمیایی به دلیل تحمل درجه حرارت زیاد، بسیار مناسب هستند. 
 • در نساجی از ورق استیل 304 استفاده می کنند. 
 • در کارخانه های دارو و تولید کاغذ، از این نوع محصول نیز استفاده می کنند. 

در حالت کلی، این نوع ورق، به دلیل داشتن ویژگی هایی نظیر داشتن خواص مکانیکی عالی در دمای اتاق، تحمل در برابر حرارت زیاد، مقاومت بالای آن در برابر اکسیداسیون و شکل پذیری آسان و سریع، کاربردهای زیادی را ارائه می دهد. 

مزایای ورق استیل 304

ورق استیل 304 به علت داشتن ظاهری زیبا و امکان شکل‌دهی و همچنین مقاومت بالا در برابر خورندگی در معماری کاربرد زیادی دارد. از مزایای اصلی این ورق می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • وجود ظاهر زیبا
 • دوام و مقاومت در برابر خوردگی
 • امکان شستشوی آسان
 • امکان شکل‌پذیری پیچیده
 • انعطاف‌پذیری و ایجاد تناسب با معماری‌های مختلف
 • استقامت بالا در برابر تغییرات آب‌وهوایی
 • تحمل بالا نسبت به رطوبت و امکان استفاده در مناطقی با رطوبت بالا

حالا پس از بیان تمامی مزایای استفاده از ورق استیل 304 بیان این نکته ضروری است که بهتر است این ورق در محیط‌های شور استفاده نشود. چون محیط‌های شور مانند ساحل به دلیل وجود کلر امکان ایجاد شکاف و زنگ‌زدگی موضعی را در این ورق افزایش می‌دهد. 

مقایسه ورق استیل 304 و ورق استیل 316

ورق استیل 316 نیز مانند ورق استیل 304 کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد. ورق استیل 316 نسبت به 304 در برابر خوردگی حفره‌ای مقاومت بیشتری دارد، همچنین در برابر دما استحکام بالاتری دارد و علت این امر وجود عنصر مولیبدن در این ورق استیل است. در ضمن به علت وجود کربن کمتر امکان ایجاد رسوب کاربیدی در این ورق به نسبت ورق استیل 304 کمتر است. 

تفاوت دیگر این دو ورق در کاربرد آنها است، ورق استیل 316 برای کاربرد در تجهیزات دریایی مناسب‌تر است. در حالیکه ورق استیل 304 شکل‌پذیری بهتری دارد که علت آن وجود مولیبدن در ترکیب شیمیایی ورق استیل 316 است که قابلیت شکل‌پذیری را کاهش می‌دهد. از نظر قیمت نیز ورق استیل 316 گران‌تر است. 

بازیافت ورق 304

ورق‌های استیل تقریبا تا 100 درصد قابلیت بازیافت را دارند و بیش از نصف استیل‌های موجود در بازار از ضایعات استیل‌ها به دست می‌آیند که پس از ذوب و با قالب‌گیری به دست می‌آیند. 

برندهای ورق استیل 304 در بازار ایران

یکی از مسائلی که هنگام خرید ورق استیل مهم به نظر می‌آید، برند سازنده ورق است، چون کیفیت محصول ارتباط زیادی با برند و کارخانه سازنده دارد.از آنجایی که استیل جز آلیاژهای وارداتی در ایران است، می‌توان این ورق را کشورهای مختلف چون هند، روسیه، تایوان، چین و اکثریت کشورهای اروپایی وارد کرد و از لحاظ کیفیت ورق استیل اروپایی نسبت به سایر برندها باکیفیت‌تر است. 

خرید و قیمت ورق استیل 304

ورق استیل 304 یکی از ورق‌های پرکاربرد در صنایع است، و با توجه به نوسانات قیمت استنلس استیل موجود در بازار شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت ورق استیل 304 و همچنین خرید ورق استیل با تیم تدبیر تجارت فولاد تماس بگیرید تا این ورق را با بالاترین کیفیت موجود در بازار تهیه کنید. 

راهنمای خرید ورق استیل 304 از تدبیر تجارت فولاد

اگر قصد خرید ورق استیل 304 را دارید، می‌توانید با مراجعه به سایت تدبیر تجارت فولاد و مشاهده ویژگی‌های محصول مورد نظر با یکی از شماره تلفن ‌های زیر 02166672083 ، 02166671538 و 02166675449 تماس بگیرید و پس از دریافت اطلاعات جامع از محصول و کاربرد آن این محصول را با کیفیت عالی و قیمت مناسب از تدبیر تجارت فولاد خریداری کنید. 

سخن آخر

همانطور که گفته شد، ورق استیل 304، از ویژگی های زیادی از جمله داشتن کروم، کم بودن میزان کربن و کاهش ته نشین شدن کاربید در طی مراحل ساخت و ساز اجسام با این نوع ورق، برخوردار است. در نظر داشته باشید که این نوع محصول به راحتی با محیط اطراف سازگاری پیدا می کند و در تجهیزات آشپزخانه یا صنایع دارو به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد.

شما می‌توانید با برقراری تماس با کارشناسان تدبیر تجارت فولاد اطلاعات مربوط به خرید و فروش ورق استیل 304 کسب کنید. 

 

سوالات متداول

 • تفاوت اصلی ورق استیل 304L و 304 در چه چیزی است؟

ورق استیل 304 نسبت به ورق استیل 304L کربن بیشتری دارد و در نتیجه جوش‌پذیری کمتری نیز دارد. در هنگام جوشکاری در محدوده دمایی بین 425 – 860 درجه سانتیگراد رسوبات کاربید کروم در مرزدانه‌ها به وجود می‌آید. در این حالت کروم آلیاژ که باید صرف مقاومت در برابر خوردگی شود صرف مقاومت خوردگی بین‌دانه‌ای می‌شود و در اینجا نیز چون ورق استیل 304L کربن کمتری دارد مقاومت خوردگی بین دانه‌ای بالاتری دارد. 

 • تفاوت شیت و پلیت استیل در چیست؟

دو اصطلاح پرکاربرد برای فلزات شیت و پلیت است که ما در زبان فارسی هر دو را به معنی صفحه یا ورق ترجمه کرده‌ایم، در حالیکه بین دو عبارت تفاوت وجود دارد. تعیین نوع شیت و پلیت برای مشخص کردن هدف کاربری ضروری است. شیت استیل از فویل ضخیم‌تر و از پلیت نازک‌تر است. بنابراین اندازه‌گیری یا ضخامت ورق تعیین می‌کند که ورق استیل را شیت یا پلیت بنامیم. 

استاندارد لازم برای اینکه ورق استیل را شیت بنامیم ضخامت حداقل 0.5 میلیمتر و حداکثر ۶ میلیمتر است و پلیت در ضخامت‌های بالاتر از ۶ به کار می‌رود. در ضمن اندازه پلیت بر اساس اینچ است ولی شیت با دستگاه‌های اندازه‌گیری، اندازه‌گیری می‌شود.

نمایش بیشتر