Skip to content

بررسی کامل نحوه تولید و ساخت فولاد

نحوه تولید و ساخت فولاد

فولاد چیست ؟

یکی از پایه‌ های دنیای صنعت فولاد می‌ باشد که کاربرد های بسیار فراوانی دارد و در صنایع مختلف به کار برده می‌ شوند. همچنین یکی از مواد آهنی فولاد می‌ باشد. فولاد از کربن و آلیاژ تشکیل شده‌ است، که می‌ تواند با مواد دیگری هم ترکیب شود و به نیاز های مختلفی که وجود دارد؛ به همان نیاز پاسخ دهد. ارزش تولید ریالی و پولی فولاد در هر سال به دویست میلیارد دلار می‌ رسد. نحوه تولید و ساخت فولاد را در این مقاله کامل شرح داده ایم.

فولاد یکی از مواردی هست که در اکثر کشور ها اقدام به تولید آن می‌ کنند. یکی از کشورهایی که به میزان خیلی زیادی فولاد تولید می کند، کشور چین است که به میزان پانصد و شصت و هفت میلیون تن فولاد تولید می‌ کند. روسیه و ژاپن هم از کشور هایی هستند که مابقی فولاد را تولید می‌ کند، پس می‌ توان گفت که سه کشور موجود اکثر فولاد دنیا را فراهم می‌ کند که میزان فولاد می‌ تواند به چهل درصد برسد.

همان گونه که گفته شد یکی از کشورهایی که بیشتر میزان فولاد را تولید می‌ کند و همچنین بیشترین میزان فولادی که مصرف می‌ کند کشور چین است که پانصد میلیون تن در سال استفاده می‌ کند. یکی از بزرگ‌ ترین بازار هایی که برای تولید فولاد می‌ تواند نقش مهمی داشته باشد عبارت است از: مرکزی که برای تعمیر گاه از آن استفاده می ‌شود، ساختمان‌ سازی، در قسمت های خودرو سازی، وسایل حمل‌ و نقل بیشترین میزانی که از فولاد استفاده می‌ شود یعنی به میزان بیست درصد.

نحوه تولید و ساخت فولاد

همان‌ طور که می ‌دانیم در دنیا از فولاد، در صنایع مختلفی استفاده می ‌شود و با توجه به این ‌که میزان مصرف روز به‌ روز افزایش ‌یافته و در صنایع مختلف استفاده می‌ شود. پیشرفت‌ هایی هم در نحوه تولید و ساخت فولاد لحاظ شده‌ است که تولید کنندگان برای این که از این تغییرات حاصل شده استفاده کنند بهره ‌بری و استفاده از سوخت ‌های ارزان‌ تر و انرژی‌ هایی را در محیط خود به وجود آورده اند. 

با توجه به پیشرفت ‌هایی که در فولاد به‌ وجود آمده تولیدکنندگان از فولاد در محصولات خود استفاده می کنند کند که نوع این فولاد از فولاد مذاب بهره می ‌برد. برای اين که به فولاد مذاب برسیم نیاز است تا از یکسری موارد و فناوری ‌ها استفاده کنیم.

نحوه تولید و ساخت فولاد خام 

برای اینکه آهن خام تولید کنیم از کوره‌ های بلند استفاده می‌ شود و از کنتورهای اکسیژن در نحوه تولید و ساخت فولاد استفاده می ‌گردد، که در ذوب ‌آهن اصفهان موجود می‌ باشد. برای این‌ که سنگ‌ آهن و ذوب ‌آهن تولید کنیم از کوره‌ های الکتریکی استفاده می‌ شود مانند قوس ‌های الکتریکی و کوره ‌های قوس الکتریکی.

در این روش که شیوه قدیمی برای تولید فولاد است از آهن به ‌صورت غیر مستقیم استفاده می‌ شود، نحوه ساخت و تولید فولاد به این صورت است که سنگ ‌آهن را پس ‌از این ‌که گرد آوری کردیم با آهک و کک به کوره‌ های بلند می ‌فرستیم آهن خام تولید می ‌شود.

 در ادامه آهن خام طی فرآیند هایی به فولاد خام تبدیل می‌ شود. همچنین در ادامه این روش نا خالصی ‌ها و کربن هایی که به وجود آمدند از طریق اکسیژن رها می ‌شود و در نهایت فولاد خام تولید می ‌شود.

چگونه با کوره‌ های بلند فولاد تولید می‌ شود؟ مهم ‌ترین کاربرد کوره بلند این است که اکسید آهن و آهن خام احیا می‌ شود و در نتیجه ناخالصی ‌ها از هم تفکیک می‌ شود. سپس وارد کوره ‌های بلند می‌ شود و طی فرآیند هایی که وجود دارد در چندین ساعت، تبدیل به فولاد می‌ شود.

محصولات جانبی در نحوه تولید و ساخت فولاد 

 همانند سایر فعالیت‌ ها و محصولاتی که تولید می ‌شود؛ تولید فولاد هم شامل یک سری محصولات جانبی می ‌باشد. به عنوان مثالی برای نحوه تولید و ساخت فولاد میتوان اشاره کرد که مثلاً اگر یک تن فولاد را بخواهیم تولید کنیم، به میزان دویست تا چهارصد کیلوگرم وسایل می‌توانید تولید شود. محصولات جانبی می ‌تواند شامل گرد و غبار و لجن باشد.

انواع فولاد 

 معمولاً آهن با مقدار کمی از کربن مخلوط می‌ شود در این ‌صورت فولاد آلیاژی به دست می‌ آید بیشتر از هزار نوع فولاد وجود دارد که کاربرد های متنوعی را دارد. انواع فولاد ها می‌ تواند شامل موارد زیر باشد: تولید فولاد ابزاری، تولید فولاد ضد زنگ، تولید فولاد آلیاژی، تولید فولاد کربنی.

● فولاد ابزاری بیشتر در زمینه هایی که برای ساخت قطعات ماشین استفاده می ‌شود و ساخت ابزار های آن ‌ها کاربرد دارد.

● فولاد ضد زنگ بیشتر در مواردی استفاده می‌ شود که برای استفاده از وسایل خانگی ساخته می‌ شود.

● فولاد آلیاژی از آهن و کربن تشکیل می ‌شود.

● فولاد کربنی بیشتر میزان استفاده از فولاد است که در دنیا از آن استفاده می‌ شود.

امروزه اکثر کسب‌ و کار هایی که به وجود آمدن برای تولید محصولات خود، از فولاد استفاده می‌ کنند، مانند خودرو سازی، کشتی‌ سازی و پتروشیمی که همه آن ‌ها وابسته هستند. یکی از بزرگ ‌ترین کسب ‌و کار هایی که از فولاد استفاده می ‌شود خودروسازی است که مقدار زیادی فولاد برای تولیدات خود استفاده می‌ کند، برای این‌ که با کاربرد فولاد آشنا شد نیاز است که با صنعت خودروسازی آشنا شد. 

یکی دیگر از کسب‌ و کار هایی که از فولاد استفاده می ‌شود صنعت ساختمان‌ سازی است در ساختمان ‌سازی از فولاد استفاده می ‌شود. مثلا آهن در ساخت ساختمان‌ سازی استفاده می ‌شود. در پروژه ‌های بزرگ و مهم که وجود دارد از فولاد های که آلیاژی آن ‌ها کمتر هستند برای بالا رفتن استحکام ساختمان استفاده می‌ کنند. 

نحوه تولید و ساخت فولاد

 تجارت فولاد و نحوه خرید فولاد

شرکت‌ ها و مؤسسه‌ های زیادی وجود دارند، که می ‌توان از آن‌ ها فولاد خریداری کرد. یکی از این شرکت ‌ها تجارت فولاد می ‌باشد که از طریق آن‌ می ‌توان فولاد مورد نیاز خود را با کیفیت بسیار بالایی خریداری کرد. 

البته اگر خواهان این هستید که فولاد خود را به‌ صورت اینترنتی سفارش داده و از خدمات پس ‌از فروش و سایر خدماتی که وجود دارد به خوبی استفاده کنیم نیاز است در سایت تجارت فولاد به بخش فروشگاه مراجعه کرده و از طریق این سایت، میزانی که فولاد نیاز دارید را خریداری کنید.

با بررسی بسیار کوتاهی در سایت تجارت فولاد، می توانید به اهمیت این سایت در میان خریداران پی برده و با اطمینان بیشتری خرید خود را انجام دهید.

یکی از وجه های بسیار مثبتی که شرکت تجارت فولاد دارد این است که کیفیت محصولات یعنی فولاد آن ‌ها بسیار بالا هست و قیمتی که ارائه می ‌دهد بسیار مناسب می‌ باشد. به همین علت است که مشتریان زیادی از این سایت و این شرکت استقبال می‌ کنند می ‌توان با شرکت فولاد تجارت تماس گرفت و از طریق مشاوره‌ هایی که وجود دارد راهنمایی کاملی گرفت و محصول مورد نظر خود را سفارش داد.

در سایت تجارت فولاد یکی از مزایایی که وجود دارد این است که قیمت‌ های روز موجود را در سایت قرار می ‌دهند. یعنی هر روز و هر ساعت وقتی که قیمت تغییر می ‌کند، آن را در سایت قرار می ‌دهند.

همچنین از طریق این سایت، می‌ توان سفارش ‌هایی را که وجود دارد به سراسر کشور بفرستند همچنین می ‌توان، وقتی ‌که سفارش محصول می‌ دهید به این نکته اشاره کرد که محصولات شما رو به‌ صورت سریع بفرستید.

بدیهی است در این ‌صورت یک هزینه اضافه‌، باید پرداخت کرد ولی محصولات خود را در مدت‌ زمانی که سریع که سفارش داده دریافت می ‌کند.

تولید فولاد از به دو صورت انجام می گیرد که بسته به بودجه و توانایی های خود می توان از آن ها استفاده کرد و اقدام به تولید فولاد کرد. یکی از پرفروش ‌ترین محصولاتی که در دنیا ساخته می‌ شود فولاد است.

فولاد، می ‌تواند بعد از آن ‌که استفاده شد، قابل بازیافت باشد و انرژی کمتری برای تولید کردن آن صرف می‌ شود! فولاد ها را می ‌توان به روش‌ های مختلفی تولید کرد. یکی از روش‌ هایی که وجود دارد تولید کردن از طریق کوره ذوب ‌آهن و از طریق کوره قوس الکتریکی امکان ‌پذیر است. 

برای این‌ که فولاد تولید کنیم، نیاز است که سنگ ‌آهن را در کوره ‌ها گرم و ذوب کنیم که ناخالصی ‌هایی که در آن وجود دارند حذف شود و در نهایت به آن ‌ها کربن اضافه کنیم.

تولید فولاد از طریق کوره های ی ذوب ‌آهن 

 کوره ‌های ذوب ‌آهن، معمولاً از موادی که به ‌صورت خام هستند استفاده می ‌کنند. از سنگ ‌آهن و یا آهک برای تولید فولاد استفاده می شود. البته کوره‌ های قوس الکتریکی، فقط از ضایعات فولاد استفاده می‌ کنند تا فولاد تولید شود. 

کوره ذوب‌ آهن، معمولاً به این صورت است که یک پوسته فولادی بزرگ به‌ صورت استوانه مانند است و برای این ‌که در مقابل حرارت مقاومت داشته باشند، با آجر اندود کاری می‌ شود. برای این ‌که فولاد تولید شود سنگ ‌آهن به همراه کک و سنگ آهک از بالای کوره ‌ها به پایین می ‌فرستند تا کوره تغذیه کند.

وقتی‌ که پایین می ‌رود، به ‌مرور داغ می‌ شود. وقتی‌ که به وسط کوره رسید، گازی که از سوختن اکسیژن حاصل می ‌شود و از سنگ‌ آهن آزاد می‌ کند. اما وقتی ‌که به پایین کوره می ‌رسد، سنگ آهکی که وجود دارد، یکسری واکنش با نا خالصی‌ ها می ‌دهد که باعث می ‌شود که یک سرباره به وجود بیاید.

 وقتی ‌که به پایین کوره رسید دمایی که در آن ‌جا وجود دارد، به مقدار سه هزار درجه فارنهایت است؛ سرباره مذاب که در روی فولاد ها قرار دارند به حالت شناور درمی ‌آید. یک حفره سرباره در کوره تخلیه می شود و فولادی که به‌ صورت مذاب و در آن ‌جا شکل ‌گرفته از انتهای کوره خارج می ‌شود.

نحوه تولید و ساخت فولاد

تولید فولاد با استفاده از کوره‌ های قوس الکتریکی 

 کوره قوس الکتریکی به این صورت است که برای فولاد هایی که کیفیت آن‌ ها مد نظر هستند استفاده می ‌شود. این فلزها با سایر فلزات تشکیل آلیاژ می‌ دهند. همچنین می ‌تواند به حالت فولاد عادی و یا فولاد هایی که غیر آلیاژ هستند هم استفاده شود بر خلاف سایر کوره ‌ها از فلزهای داغ استفاده نمی‌ کنند.

در این ‌مورد ضایعات فولادی که وجود دارد از محصولات بازیافتی استفاده می ‌شود. فولاد قراضه در این قسمت از طریق یک جرثقیل به EAF به این قسمت وارد می‌ شود و زمانی ‌که کوره پر شد و یک دریچه که در قسمت بالای کوره وجود دارد بسته می ‌شود تا کوره را بپوشاند.

در این دریچه الکترود هایی وجود دارد که از طریق کوره به پایین فرستاده می ‌شود. این الکترود ها با جریان ‌های الکتریکی که وجود دارد شارژ می‌ شود که باعث می ‌شود گرما ایجاد شود و قراضه های که در اینجا وجود دارد ذوب کند.

وقتی ‌که قراضه ها ذوب شدن فلزات دیگری که صرفاً برای آلیاژ فولاد هستند به فولاد اضافه می ‌شود تا ترکیبات شیمیایی را ایجاد کند. اکسیژن هم به کوره اضافه می ‌شود تا نا خالصی‌ ها را جذب کند و آهک و فلورا اسپارک برای این ‌که نا خالصی‌ ها را ذوب کنند و سرباره اضافه می ‌شود.

سرباره به این صورت است که وقتی ‌که در بالای فولاد به ‌صورت شناور درآمد وقتی ‌که کوره شروع به چرخش کرد شروع به ریختن سرباره می ‌کند از این کوره‌ ها می‌ توان در تولید فولاد های ضد زنگ استفاده کرد که کروم و نیکل دارند. علت استفاده از این ماده این‌ است که خاصیت زنگ ‌زدگی و خوردگی آن ‌ها افزایش یابد. نحوه تولید و ساخت فولاد در این مقاله از سایت تجارت فولاد ارائه شد که امیدواریم برایتان مفید واقع شود.