Skip to content

نحوه محاسبه قطر میلگرد

محاسبه قطر میلگرد

نحوه محاسبه قطر میلگرد به صورت چشمی آسان نیست. برای محاسبه قطر میلگرد به ابزارهای مختلفی نیاز دارید. تجارت فولاد تمامی اطلاعات مربوط به محاسبه قطر میلگرد، ابزارآلات مورد استفاده در محاسبه قطر و انواع میلگرد ها و کاربردهای آن را در اختیار شما قرار می دهد.  

محاسبه قطر میلگرد

همانطور که در بخش اول به آن اشاره شد، محاسبه قطر میلگرد به صورت چشمی ممکن نیست و خطای دقت بالایی خواهد داشت. بدین منظور از ابزارالات و روش های مختلفی برای محاسبه قطر استفاده می شود. برای محاسبه قطر، ابتدا باید از وزن میلگرد آگاهی لازم را داشته باشید. پس از دانستن وزن می توانید از طریق فرمول زیر به اندازه قطر میلگرد دست یابید: 

علاوه بر اینکه می توان با استفاده از فرمول به اندازه اصلی و دقیق قطر میلگرد دست یافت، می توان از ابزارهای مختلف نیز استفاده کرد. از میان این ابزارها می توان به استفاده از ریسمان، استفاده از کولیس یا گیج، آچار فرانسه و شابلون میلگرد اشاره کرد. 

محاسبه قطر میلگرد با استفاده از ریسمان 

در این روش، از طناب استفاده می شود. طناب را دور میلگرد پیچیده و دو سر طناب را که بهم رسیدند علامت گذاری میکنیم، این علامت گذاری ها میزان و مقدار قطر میلگرد را نشان می دهند. 

محاسبه قطر میلگرد با استفاده از کولیس یا گیج

کولیس ابزاری است که به طور بسیار دقیق به دلیل داشتن خط کش روی آن، قطر اشیا و یا میلگرد را مشخص می کند. 

محاسبه قطر میلگرد با استفاده از آچار فرانسه 

آچار فرانسه یکی از ساده ترین روش های محاسبه قطر میلگرد است. ابتدا دهانه آچار را باز کرده و آرماتور را داخل آن بگذارید سپس سایز آن را با متر اندازه گیری کنید. 

محاسبه قطر میلگرد با استفاده از شابلون 

شابلون یا گیج نوع دیگری از آسان کاربر ترین ابزارآلات سنجش قطر میلگرد است. 

محاسبه قطر میلگرد

میلگرد چیست ؟

میلگرد یکی از مهم ترین عناصر سازه ای است که با افزایش قیمت آن، هزینه ساختمان نیز افزایش می یابد. 

میلگرد فولادی است که برای جبران مقاومت کششی پایین متن مورد استفاده قرار گرفته و مانند یک سیم قطور است. ساده، آجدار، کلاف، آلیاژی همه نوعی از انواع میلگردها شناخته می شوند. 

میلگرد های تولید شده در هر منطقه از کشور، دارای استانداردهای مخصوصی هستند. ذوب آهن اصفهان یکی از تولید کننده های اصلی میلگرد در کشور ایران است که با استاندارد روسیه تولید می شود.

میلگرد در اندازه های متفاوتی تولید می شود و به عنوان تقویت کننده شناخته می شود. میلگرد منجر به تقویت ضعف بتن، مانع از ترک خوردن آن و فروپاشی سازه می شود. علاوه بر این، میزان مقاومت بتن در برابر باران یا تغییرات شدید دمایی را افزایش می دهد. 

کاربردها و موارد مصرف میلگرد در سازه های ساختمانی

میلگرد نیز همانند انواع دیگر سازه های ساختمانی دارای کاربردها و موارد مصرف متفاوتی است. بیشترین کاربرد و مصرف میلگرد در ساخت ساختمان های مسکونی و تجاری، استفاده از آن در ساخت سقف همراه با بتن و تیرچه است. حداقل قطر میلگرد مورد استفاده در سقف ساختمان ها حدود 6 میلی متر است. 

در بسیاری از موارد به دلیل افزایش استحکام سازه ها، از میلگرد های آجدار به جای میلگرد های ساده استفاده می شود. بهتر است بدانید که آرماتوربندی یکی از ارکان و عناصر مهم در آماده سازی میلگرد ها شناخته می شود. در آرماتور بندی، میلگرد های انتخاب شده با توجه به نقشه نصب، به یکدیگر متصل می شوند. 

امروزه از میلگرد های تقویتی در ساخت خانه هایی مورد استفاده قرار  میگیرد که در مناطق زلزله خیز هستند. میلگردها با استحکام بالای خود در برابر زلزله مقاوم هستند. اما باید بدانید که استفاده از این نوع میلگرد هزینه بسیار زیادی دارد. 

برای اطلاع از قیمت ها و انواع میلگرد های مناسب برای استفاده در سازه های ساختمانی با متخصصی فنی ما در سایت تجارت فولاد در تماس باشید و از خدمات آن بهره مند شوید. 

انواع میلگرد مورد استفاده در ساخت سازه ها

همانطور که میدانید، میلگرد یکی از مهم ترین سازه ها و عناصر ساخت ساختمان های تجاری و مسکونی است. در سایت خدمات تجارت فولاد می توانید با انواع میلگردهای مورد استفاده آشنا شوید. 

میلگرد ممان منفی و میلگرد حرارتی دو نوع متفاوت از انواع میلگردها هستند. زمانی که از تیرچه هایی با دهانه ساده استفاده می کنیم مقدار تکیه گاه لنگر به صفر می رسد، در این صورت مقدار لنگر منفی ایجاد می شود. برای کاهش نیروی کششی ایجاد شده در اثر لنگر منفی از ممان منفی استفاده می کنیم. 

محاسبه قطر میلگرد

قطر میلگرد ساده و آجدار 

برای محاسبه قطر میلگرد، ابتدا نیاز به درک مفهوم قطر اسمی میلگرد ساده و میلگرد آجدار داریم. اگر به برگه شناسایی میلگرد نگاه کنید، قطر اسمی محصول دیده می شود. قطر اسمی محصول، قطر دایره ای است که مساحت آن با مساحت مقطع عرضی میلگرد برابر است. 

قطر اسمی در میلگرد های ساده و آجدار متفاوت است. قطر اسمی میلگرد آجدار به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از قطر اسمی، قطر زمینه ای بدون در نظر گرفتن آج، قطر خارجی با در نظر گرفتن آج.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت تجارت فولاد مراجعه کرده و با متخصصین فنی ما در تماس باشید. 

محاسبه قطر میلگرد

مشخصات انواع میلگرد ها 

میلگرد ها انواع مختلفی دارند که از این میان می توان به میلگرد فولادی ضد زنگ، میلگرد فولاد کربن، میلگرد گالوانیزه، میلگرد اپوکسی و میلگرد پلیمری اشاره کرد. 

میلگرد فولادی ضد زنگ یکی از بهترین نوع فولادهای تولید شده است که در برابر سایش مقاوم بوده و عمر بالایی دارد. از این نوع میلگرد برای تقویت بدن در ساختمان ها، بزرگراه ها، پل ها و پروژه های ساخت و ساز بزرگ و پرهزینه استفاده می شود. 

میلگرد فولاد کربن: این نوع میلگرد ستون اصلی سازه است که در بتن ریزی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع میلگرد قیمت مناسبی داشته و بسیار محکم است. یکی از معایب استفاده از این میلگرد در این است که نمی توان از آن در محیط مرطوب استفاده کرد چرا که خیلی سریع دچار زنگ زدگی می شود. 

میلگرد گالوانیزه: از این نوع میلگرد زمانی استفاده می شود که شرایط منجر به ایجاد خوردگی شوند. منظور از گالوانیزه، پوشش میلگرد و عایق بندی با روی است. این نوع میلگرد از نوع ضد زنگ بوده و در ساخت سازه های بزرگ و پل ها مورد استفاده قرار می گیرد. 

میلگرد اپوکسی: این نوع میلگرد به نام میلگرد سبز نیز شناخته می شود، که دارای پوشش سبکی بوده و در برابر خوردگی مقاوم است. 

میلگرد پلیمری: از این نوع میلگرد به عنوان بهترین جایگزین میلگردهای فولادی استفاده می شود. این نوع پلیمر در محیط های اسیدی بسیار مقاوم بوده و استحکام کششی بسیار خوبی دارد. 

جدول قطر میلگرد ها 

در این جدول، قطر میلگرد ها با توجه به نوع میلگرد ارائه شده است. 

ردیفنوع میلگردقطرکلاف
1آج دار A2-3408 تا 16 میلی متر1.5 تا 2 تن بسته بندی می شود
2آج دار A2-3508 تا 16 میلی متر1.5 تا 2 تن بسته بندی می شود
3آج دار A3-4008 تا 32 میلی متر8 تا 16 میلی متر به صورت کلاف 1.5 تا 2 تن بسته بندی می شود.
4آج دار A3-4208 تا 32 میلی متر8 تا 16 میلی متر به صورت کلاف 1.5 تا 2 تن بسته بندی می شود.
5آج دار A4-5008 تا 32 میلی متر شاخه ای 
6آج دار A4-5208 تا 32 میلی متر شاخه ای 

 محاسبه قطر میلگرد با استفاده از وزن

در این جدول، قطر میلگرد با توجه به وزن آن محاسبه شده است. 

ردیفقطر اسمی به میلی متروزن به طول کیلوگرم به متروزن یک شاخه 12 متری کیلوگرم
180.3954.75
21006167.4
3120.88810.65
4141.2114.5
5161.5618.7
618224
7202.4729.6
8222.9835.7
9253.845.6
10284.8358
11326.3175.7